Vouchery - 2020

Rozliczenie voucherów

Vouchery, zwłaszcza teraz, w okresie pandemii stają się ważnym elementem finansowym dla hoteli czy restauracji. Pozwalają sprzedać dziś i wykonać usługę, dopiero, gdy będzie to możliwe. Jednak należy pamiętać, że voucher możemy wystawić jako SPV (SPV - Single Purpose Voucher) lub ze znaną już przy sprzedaży stawce VAT i bony dowolnego przeznaczenia (MPV - Multi Purpose Voucher) - gdzie nie wiemy, jak zostaną wykorzystane ( np. usługi hotelowe, spa, restauracja). I oczywiście stawki vat mogą być różne. Co ważne, voucher taki musi posiadać termin ważności.

Poniżej, dzięki współpracy z biurem rachunkowym zajmującym się obsługą hoteli, prowadzonym przez Agnieszkę Zmuda, możecie Państwo przeczytać w jaki sposób rozliczane są oba rodzaje voucherów i być może podpowie to też, który z nich wybrać i w jakim przypadku.

Podatek dochodowy

Bez względu na rodzaj vouchera, rozpoznanie przychodu następuje w momencie jego realizacji, i dopiero w tym momencie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Przez moment realizacji rozumiemy tutaj wykonanie usługi bądź dostawę towaru, ale również ostatni dzień rozliczeniowy vouchera, czyli dzień jego ważności. Jest to istotne w momencie niezrealizowania vouchera przy braku zwrotu należności za jego zakup.

Podatek VAT

W przypadku podatku VAT mamy dwie możliwości jego podleganiu:

 • Voucher jest wystawiony na konkretną usługę lub na dostawę konkretnego towaru – znamy stawkę podatku VAT.

  Jest to ten łatwiejszy przypadek, choć niestety w hotelach występuje rzadziej.

  Zapłata i rozliczenie

  W tym przypadku zapłata za voucher traktowana jest jak zaliczka na poczet przyszłych usług lub dostawy towarów i podatek VAT należy wykazać w dniu otrzymania zapłaty.

 • Voucher jest wystawiony na dowolną usługę lub dostawę dowolnego towaru – nie możemy określić stawki VAT w momencie wydania.

  Tym razem, trudno ustalić stawkę podatkową i dlatego podatek VAT wykazuje się w momencie wykonania usługi lub dostarczenia towaru.

  • Jak widać, w pierwszym przypadku mamy dwa różne terminy wykazania podatku VAT (w chwili zapłaty za voucher) oraz wykazania podatku dochodowego (w chwili realizacji vouchera). W drugim przypadku terminy podatku VAT jak i podatku dochodowego, czy to na gruncie PIT czy CIT, następują w tym samym momencie, tj. w dniu realizacji vouchera. Brak realizacji vouchera

   Wszytko oczywiście, założeniu, że zapłata za niezrealizowany voucher nie jest zwracana!

   W pierwszym przypadku rozpoznajemy moment podatkowy w ostatnim dniu rozliczeniowym, tj. w dniu upływu ważności vouchera. Rozpoznajemy ten moment zarówno w odniesieniu do podatku VAT, jak i w odniesieniu do podatku dochodowego.

   Uznaje się wtedy wartość zapłaty za voucher jako wartość brutto zdarzenia.

   W drugim przypadku rozpoznajemy moment podatkowy w ostatnim dniu rozliczeniowym, tj. w dniu upływu ważności vouchera tylko w odniesieniu do podatku dochodowego. Podstawą opodatkowania jest wartość zapłaty za voucher.

   voucher podatkowanie, voucher w hotelu 2018, voucher rozliczenie, voucher_2020