Nowa strona hotelu

Obserwuję, że coraz więcej hoteli zmienia swoją stronę internetową. Nie jest to jednak (jak ze wszystkim) trywialne zadanie. Nie będę tu wchodził w szczegóły dotyczące wyboru tej czy innej agencji, choć nie powstrzymam się od odrobiny złośliwości :) Skupmy się raczej, na tym, co jest istotne.

Design


Design jest istotny! Kropka. Jednak zanim zaczniemy pracę z jakąkolwiek agencją, proponuję przejrzeć najlepsze projekty stron hotelowych w internecie. Jest tego całe mnóstwo i stanowi to doskonałą inspirację.

Najczęściej hotelarze nie śledzą na bieżąco trendów i zmian w wyglądzie i technologiach stron internetowych i albo łatwo dają się nakłonić na przeładowaną efektami i standardową (gotowy szablon) stronę internetową albo dla odmiany wymuszają na projektantach projekt zgodny z tym, co klient zapamiętał, że kiedyś było ładne. Obie opcje są złe. Oczywiście nie zawsze gotowy projekt jest zły, ale chyba tworzymy nową stronę hotelu, aby wyróżniały nas od setki innych nie tylko zdjęcia?

Przykładowe strony to:
Top 10 luxury hotel websites 2016
42 Best Hotel WordPress Themes 2017

CMS


Pewnie większość hotelarzy spotkała się z tym skrótem, ale na wszelki wypadek, wyjaśnijmy: CMS - Content Management System (System Zarządzania Treścią). To gotowy produkt, który stanowi podstawę strony. Zawiera przygotowane funkcjonalności zarządzania użytkownikami, dodawania i usuwania treści i zwykle całą masę gotowych dodatków różnych producentów. Większość agencji reklamowych nie zajmuje się programowaniem, nie zna javascript czy html. Wykorzystują gotowe schematy, które uzupełniają o treść, style (to ta istotna część wyglądu), zdjęcia, etc. W ten sposób powstaje pewnie 80-90% stron internetowych na świecie.

Najczęściej wykorzystywane CMS'y to:

  • Wordpress
  • Joomla
  • Drupal
  • Magento
  • i mnóstwo innych....

Wybór CMS jako podstawy nie jest zły, wręcz przeciwnie... Problem zaczyna się w chwili, gdy nasz wykonawca zupełnie nie rozumie co robi i jak to działa. Ostatnio szukając wykonawcy dla klienta, z ciekawości zadzwoniłem do kilku "agencji" reklamujących si w internecie, na olx, na allegro. Po prostu z ciekawości. W zasadzie jeden z moich rozmówców tylko wiedział o czym mówi. Większość opowiedziała mi historie o tym, że zakupili mnóstwo narzędzi, że są najlepsi, ale wpadali w panikę na słowo css, javascript, czy hosting. Obawiam się, że o ile mogą to być świetni graficy, to zupełnie nie rozumieją tego co robią. Ponieważ obsługa Wordpress'a na podstawowym poziomie nie jest dużo trudniejsza niż obsługa Word'a, dostaniemy pewnie gotowy szablon + nasze zdjęcia... A to tylko jedna z lepszych opcji. Wybierajmy agencje, które są świadomymi twórcami, którzy rozumieją czym jest html, css, javascript i które nie wrzucą na stronę ciężkich zdjęć, mnóstwa niepotrzebnych skryptów, co spowoduje, że strona będzie się wolno ładować, źle pozycjonować. Jeśli sami nie chcemy, nie rozumiemy... Wezwijmy na pomoc kogoś świadomego, zatrudnijmy konsultanta. To coś jak inspektor nadzoru na budowie. Nie ufajmy kierownikowi budowy, zatrudnijmy inspektora, który powinien dopilnować naszego kierownika :)

Treść


Kluczowa, choć najtrudniejsza sprawa. Kluczowa, ponieważ treść powinna być interesująca, zrozumiała i przejrzysta dla naszych klientów. Oni są odbiorcami. Jednocześnie treści tej musi być wystarczająco dużo, aby była dobrze pozycjonowana.

Warto tu też wspomóc się fachowcami :) Chyba, że mamy w hotelu osobę obdarzoną "lekkim piórem".

Zdjęcia i filmy


Obraz przemawia szybciej niż słowa. O ile więc szybciej przemawia film? Film to nowy trend... Pojawiają się w nagłówku, w treści. Warto rozważyć film zrobiony dronem.

I oczywiście, jeśli zatrudniamy fotografa, obejrzyjmy portfolio, a nie polegajmy na zapewnieniach fotografa, czy nawet sąsiadki teściowej. :)

Urządzenia mobilne


Nasza nowa strona musi (MUSI :) ) być przygotowana do obsługi urządzeń mobilnych. Z przynajmniej dwóch przyczyn:

  • pozycjonowanie w przeglądarce
  • korzystanie z urządzeń mobilnych przez naszych klientów
Google przy pozycjonowaniu wymaga, aby strona była przygotowana do obsługi przez urządzenia mobilne. Zgodność z urządzeniami mobilnymi można sprawdzić na stronie google: Czy Twoja strona internetowa jest dostosowana dla urządzeń mobilnych?

Blog i aktywność na stronie


Warto rozważyć też dołączenie do strony bloga. Możemy dodawać nowe treści, przyciągać zarówno czytelników aktywnością, informacjami z okolic, imprez... Jak i pomóc w pozycjonowaniu strony.

Integracja z facebookiem


I nie zapominamy też o integracji strony z facebookiem. Nie chodzi o posiadanie konta, ale integracja z naszą stroną. Więcej informacji można znaleźć na stronie: Integracja strony z facebookiem

Pozycjonowanie (SEO)


Jednym z elementów, który będzie dla nas kluczowy jest pozycja naszej strony w wyszukiwarce. W końcu, zanim jakikolwiek klient odwiedzi naszą stronę... musi na nią trafić :)

Dlatego już na poziomie projektu, strona musi być przygotowana aby jak najlepiej pozycjonować naszą stronę. I od tego zacznę kolejny post bloga... czyli pozycjonowanie naszej strony.

hotel-websit, strona-hotelu, website-desig